Do práce na kole jezdí i profíci!

DPNK-2017_1280x500-pafko_clean-1-1200x0-c-default

Se začátkem března startují po celém Česku registrace do soutěže Do práce na kole. Cílem kampaně je hravou formou přivést obyvatele měst k využívání šetrných způsobů dopravy, ulevit životnímu prostředí a také vnést více radosti a pohybu do běžného pracovního dne. Stačí jen vytvořit týmy o 2-5 lidech a během května pak co nejčastěji jezdit do práce „na vlastní pohon“. Od loňska se mohou soutěže zúčastnit také běžci, chodci, vozíčkáři a jezdit se bude i na koloběžkách, bruslích a longboardech.

DPNK_PrerovLoni se soutěže Do práce na kole, kterou pořádá spolek Auto*Mat spolu s pořadatelskými městy, zúčastnilo téměř 11 000 lidí z 1 825 institucí a 27 měst. Letos přibylo dalších šest měst a očekává se i nárůst počtu účastníků. Do práce či do školy se tak bude jezdit na kole, běhat i chodit pěšky po celé republice.

„Stačí se zaregistrovat na webu dopracenakole.cz nejpozději do 30. dubna, ale vyplatí se přihlásit již v březnu, kdy je účastnický poplatek nejnižší,” vysvětluje Jiří Janalík z Magistrátu města Přerova.

Motto letošního ročníku zní: „Do práce na kole jezdí i profíci!“ a naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru. Tvářemi kampaně jsou břišní a hrudní chirurg prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., a také fyzioložka a biochemička prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Oba jezdí po celý život pravidelně na kole a nic na tom nemění ani po sedmdesátce.

Účast v soutěži Do práce na kole se každým rokem zvyšuje o desítky procent. „Loni se přihlásilo o 50 % více soutěžících než v předchozím roce. Těší nás i velký zájem zaměstnavatelů, kteří své zaměstnance v šetrném cestování do práce podporují. Letos se těšíme, že se ve velkém přidají běžci i chodci,“ říká Lenka Myšáková, národní koordinátorka kampaně.

V rámci Do práce na kole se soutěží v kategoriích pravidelnost týmu, výkonnost jednotlivců a hodnotit se bude i kreativita.

Oceněný bude tradičně i „cyklozaměstnavatel roku“, který vytváří co nejlepší podmínky, aby mohli jeho zaměstnanci jezdit do práce na kole. Loňský celkový vítěz, firma Continental Barum, si titul rozhodně zaslouží.

„Pro přesun techniků a specialistů po areálu máme nakoupeno cca 700 firemních kol a k přepravě operátorů na lisovně v nové výrobní hale využíváme koloběžky. Na různých místech areálu máme několik koláren, kterou jsou oplocené a kamerově monitorované. Vstoupit do koláren mohou jen naši zaměstnanci s platnou identifikační kartou. U vrátnice máme k dispozici odkládací uzamykatelné skříňky např. i pro odložení cyklohelmy. Všichni zaměstnanci pak mohou využívat sprchy,“ vypočítává Regina Feiferlíková z Continental Barum.

Všichni účastníci soutěže dostanou trika z biobavlny s originálním potiskem, budou moci využívat různé slevy a výhody u partnerů soutěže a vítězové pak získají třeba kolo nebo cyklistický zájezd.

Více informací na www.dopracenakole.cz nebo u kontaktní osoby za město Přerov (Jiří Janalík, koordinátor kampaně, tel. 737 206 721, jiri.janalik@prerov.eu)